úterý 31. ledna 2012

Lidé té doby.



Obrázky  té doby, konkrétně duben 1974 : 1) Ze zastávky tramvají. Zajímavé snad z hlediska odívání. 2) Klasika tehdejších dnů. Ženy obtěžkané nákupními taškami. V pozadí prodejna masa a uzenin. Tam stávaly dlouhé fronty na maso. Zejména ráno. Často o několik hodin dříve než se otevřel obchod, aby bylo možné koupit to, co už odpoledne v obchodě nebylo. 3) Hádky a rozepře byly velmi časté. I na výstavě.

neděle 29. ledna 2012

Děti té doby.


...Také se říká Husákovy děti. Bylo to v době kdy byl u moci někdejší představitel komunistické vlády G.Husák. Děti mají nějakou radost téměř vždy. Zde na kolotoči.
Březen 1975.

čtvrtek 26. ledna 2012

Prázdniny.




V tomto domě jsem trávil letní prázdniny od mých tří let. Starý dům a stará majitelka která pronajímala pokoje za 8 Kčs na den. Těsně vedle domu s kamennými základy tekl potok. Při velkých deštích se rozlil až do přízemí domu. (V pozadí domu hit tehdejší doby, stavba rodinného domu typu Okál z prefabrikovaných dílců).
A takové bylo tehdejší vybavení pokoje k rekreaci. (Fotografie z roku 1973 a 1974. Zenit, objektiv Industar 50mm).

neděle 22. ledna 2012

Po dešti

Teplice nad Metují. Pohled z Lysého vrchu po dešti, v srpnu 1974. Lysý vrch ( 611m) je proti vstupu do Teplických skal. To jsou ty budovy dole v údolí. Kopec obchází místní železnice,silnice a řeka Metuje. Před lety byl celý jehličnatý les (ve spodní části snímku) zničen letní vichřicí. Stromy připomínaly přelámané zápalky. Dnes už dorůstá nová generace stromů. Vlevo od borovice je vidět silueta zbytků hradu Střmen. Jde již vlastně jen o skálu se zbytky záseků kde byly umístěny nosné trámy stavby. Hrad byl postaven v první polovině 14.století. Dnes je vrchol zpřístupněn po kovovém schodišti. Je odtud nádherný výhled podobně jako z Lysého vrchu.

pátek 20. ledna 2012

V českém pohraničí (léto 1974)


Na tomto snímku je v dnešní době protější stráň z velké části zastavěná rekreačními objekty. Napravo je patrná silueta kopce s názvem Lysý vrch. O tom více v dalším příspěvku.

Už od mých tří let jsme jezdili do těchto míst, do Teplic nad Metují na Broumovsku. Býval zde minimální turistický ruch. Úžasný klid. Lesy plné lesních plodů. Zásobování potravinami ale dost špatné. Například pro chleba se někdy chodilo několikrát za den než jej opravdu přivezli. Pro mléko jsme chodili k lidem, kteří vlastnili vzhledem k režimu s podivem, krávu. Později, jsem zde trávil s rodiči část školních prázdnin. Do Prahy jsem se vždy nerad vracel. Miluji tento kraj dodnes i když je už úplně jiný.

středa 18. ledna 2012

Dům z dětství. (leto 1974)

 Dům v Praze - Letňanech. Zde jsem vyrůstal a bydlel až do roku 1986. 

Ulice kde vlevo stál „náš“ dům, (vpravo továrny). Byl to jediný činžovní dům o více patrech v této ulici. Za socialismu se jmenovala Gottwaldova, později přejmenována na ulici Beranových. V té době byla tato ulice frekventovaná v dopravních špičkách, protože byla zároveň přístupovou cestou do továrny Rudý Letov, později Aero. Vyráběly se zde komponenty pro vojenská letadla. Dále v tomto směru vedla silnice do větší obce Čakovice. Byla zároveň spojnicí do továrny Avia. (Avia - dříve se výroba orientovala pro letecký průmysl, později výhradně pro nákladní automobily). O víkendech zde bylo minimálně rušno, což dokládá i tato fotografie. Až do šedesátých let tudy vedla trolejbusová linka č. 58 z Libně do Čakovic, nahrazená autobusy.

pondělí 16. ledna 2012

jaro 1974

Dělník socialismu. Na pracovišti bylo někdy jako v kabaretu. Často se oslavovalo kdejaké výročí a přestože to byly politicky pohnuté roky, lidé se bavili i v práci jako zde na fotografii. Dotyčná osoba s rekvizitami na sobě. Ha, ha.

neděle 15. ledna 2012

Z Prahy


První fotografie je dodatečně tónovaná. Jde o pohled ke Křižovnické ulici od Karlova mostu. Vlevo průčelí kostela sv. Františka z Assisi.
Druhy snímek představuje Hanavský pavilon na Letné. Oba snímky z 15.března 1975.

pátek 13. ledna 2012

Listopad 1973



Tak to vypadalo v okolí Letňan, v obci kde jsem dlouho bydlel. Dříve byla obec Letňany mimo území Prahy. Později byla zahrnuta pod Prahu 9. ( Mimochodem dnes už mnozí nevědí, že Letňany byly rodištěm bývalého socialistického prezidenta, soudruha Novotného). 
Do obce kam kdysi jezdily trolejbusy č.58, se nově zavedla městská autobusová doprava. Začínalo se v té době s výstavbou proseckého sídliště a autobusy často jezdily objížďkami. Jeden čas i touto zablácenou cestou mezi poli. V té době byly v provozu autobusy typu RTO.  Městské vozy tak byly pokryty blátem, zvláště v zimním období. Mlhy byly častější, protože ovzduší bylo více znečištěné než dnes. Dálkové vytápění téměř neexistovalo a lokální topeniště na uhlí byly rájem takového počasí. Přesto jsem našel v těchto podmínkách fotografické nálady okolo jmenované silnice.

úterý 10. ledna 2012

r.1973

Chalupa na Trutnovsku v létě roku 1973. Patrně nějaký sběratel cedulí si takto vyzdobil štít příbytku. Dnes by některé měly zajímavou historickou hodnotu.

pondělí 9. ledna 2012

Praha - Malá Strana (r.1975)



Fotografie z 15.března 1975. Z vycházky po Malé Straně a jejích kouzelných zákoutích. Tato místa jsou a byla půvabná v každé době. Jen cizineckého ruchu bylo méně, jakož i automobilů. Mimochodem na Maltézské náměstí jsem chodil do školy, do druhé budovy grafické průmyslovky. Přesně proti Nostickému paláci. První snímek zobrazuje rohovou budovu s restaurací  „U Malířů“.

neděle 8. ledna 2012

(r.1975) V tramvaji

Trochu napovídá o tehdejším odívání, o znuděnosti lidí dobou. Snimek z 15. března 1975

sobota 7. ledna 2012

V místech pražského sídliště





Fotografie z ledna až února 1973. Původně jsem myslel, že už jsem přišel o tyto snímky. Jsou malé kvality i přesto, že jsem je musel pro čitelnost upravit. Domky byly v původní dělnické kolonii jež byla vlastně na okraji Prahy. Za dob socialismu se rozhodlo, že zde bude jedno z prvních velkých sídlišť Prahy. Původní obyvatelé se museli vystěhovat, většinou jim byly poskytnuty byty v nových panelových domech. Přijela technika, domky byly srovnány se zemí a budovaly se základy dnes odstrašujícího typu bydlení, panelové domy. Velké bloky kde se mohlo nastěhovat co nejvíce lidí. Nevím kolik původních obyvatel bylo spokojených v betonových monstrech, ale byla jiná doba a pro mnoho byl sen nastěhovat se do domů s dálkovým vytápěním, teplou vodou a relativním komfortem. Ovšem za cenu odtržení od přírody a soukromého bydlení a vlasně jakési svobody... (Filmy jsem v té době ještě nevyvolával a ponechával je vyvolat ve "Fotografii" která spadala pod komunální služby obyvatelstvu. Negativům se moc pozornosti nevěnovalo, vyvolávalo se většinou v univerzálních vývojkách).

čtvrtek 5. ledna 2012

U Vltavy - 1975

 Hradčany
 Pohled přes Vltavu k Novotného lávce
 Na Vltavě
 Fotografie z března roku 1975. Tehdy jsem bydlel u rodičů v Praze. Vlastně tak tomu bylo až do roku 1986. Starou Prahu jsem měl rád. Je plná romantiky a s odstupem roků se zdá, že bývala klidnější,ale také méně upravená než dnes.

úterý 3. ledna 2012


Uvádím dvě první fotografie v tomto nově otevřeném blogu, kde chci prezentovat moje téměř zapomenuté fotografie. -- Zde jsou dva pohledy na moje rodné město v rozmezí  cca 40 let. První fotografie pořízená mojí první zrcadlovkou na kinofilm sovětské výroby, Zenitem, v roce 1972.
Druhá je z roku 2008, pořízená jedním z prvních digitálních fotoaparátů značky Olympus. Snímek téměř ze stejných míst Nového Hradce.